Policjanci już dziś myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa nad akwenami powiatu piskiego podczas majówki

2021-04-30

Powiat piski charakteryzuje się największą powierzchnią Wielkich Jezior Mazurskich w naszym województwie. Począwszy od majówki nad akwenami wypoczywa mnóstwo mieszkańców i turystów. Chcąc zapewnić im bezpieczeństwo policjanci już dziś planują pewne przedsięwzięcia. Jednym z nich jest kontynuowanie współpracy ze Stowarzyszeniem PODWODNIK.

Bezpieczeństwo nad wodą to jeden z priorytetów, który stoi przed policjantami powiatu piskiego w sezonie letnim. Dużo jezior, a co za tym idzie mnóstwo wypoczywających tam mieszkańców i turystów to konieczność zapewnienia bezpiecznego wypoczynku nad wodą i na wodzie.

Funkcjonariusze podejmują szereg przedsięwzięć, by nad akwenami było bezpiecznie. Jedną z takich inicjatyw było podpisanie w 2020 roku porozumienia o współpracy między Komendą Powiatową Policji w Piszu a Stowarzyszeniem PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych działające w Strzelnikach, gmina Orzysz.

  

W tym roku, tuż przed rozpoczęciem sezonu, Komendant Powiatowy Policji w Piszu, mł. insp. Marcin Kubas spotkał się z Prezes Zarządu, panem Zbigniewem Skopińskim, by poczynić pewne ustalenia w kwestii bezpieczeństwa nad wodą w nadchodzącym sezonie.

W dalszym ciągu piska policja będzie współdziałała ze Stowarzyszeniem PODWODNIK w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania i likwidowania zagrożeń na akwenach oraz podejmowała inne wspólne przedsięwzięcia na terenie powiatu piskiego.

W praktyce oznacza to udział ratowników PODWODNIKA oraz wykorzystanie ich profesjonalnego sprzętu w prowadzonych przez policję działaniach ratowniczych i poszukiwawczych, wspólne prowadzenie działań edukacyjnych i szkoleń, a także ćwiczeń z zakresu współpracy w trakcie prowadzonych akcji. Wzorem ubiegłego roku organizowane będą także wspólne patrole wodne składające się z policjantów i ratowników.

W minionym roku już pierwsza taka wspólna służba okazała się niezwykle efektowna. Na jeziorze Orzysz patrol uratował życie czterem turystom, którzy wypadli z łódki do jeziora. Żaden z mężczyzn nie miał na sobie kamizelki asekuracyjnej. Dzięki szybkiej i skutecznej interwencji nie doszło do tragedii.

To przykład, że współpraca policyjnych wodniaków z innymi służbami jest niezwykle potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo nad wodą mieszkańcom i turystom.

Miłośników wypoczynku nad wodą zapraszamy do obejrzenia filmu autorstwa pana Macieja Rokusa pt: „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i uprawianie sportów”

 


źródło KPP Pisz
Do góry