Muzeum Ziemi Piskiej dla Niepodległej

2023-11-13


Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczął piątkowy koncert „Już nie zapomnisz mnie” w wykonaniu Katarzyny Jamróz. W sobotę z kolei otwarto wystawę czasową pt. „Trudna historia munduru polskiego”.Piątkowy koncert utrzymany był w duchu patriotycznym. Katarzyna Jamróz rozpoczęła go tytułową piosenką „Już nie zapomnisz mnie”, zaprosiła zebraną publiczność do wspólnego śpiewania i już do końca pozostała w mocnej interakcji z widownią. Pomiędzy utworami, zarówno patriotycznymi, jak i klasykami muzyki rozrywkowej, artystka prezentowała poezję. Wybrzmiały utworu Wisławy Szymborskiej czy Cypriana Kamila Norwida, ale także jej autorskie utwory z debiutanckiego tomiku „Nieprzemyślenia”.

W sobotę dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej dr Aneta Karwowska otworzyła wystawę pt. „Trudna historia munduru polskiego”, opowiadającą o losach żołnierza polskiego w pierwszej połowie XX w. – od historii Polaków walczących w armiach zaborców, przez szlak bojowy polskich oddziałów podczas II wojny światowej, po lata powojenne.  Towarzyszyli jej Janusz Puchalski, wiceburmistrz Pisza oraz Edmund Lipnicki, przewodniczącym Rady Miejskiej w Piszu.

– Na wystawie można zobaczyć kilkanaście mundurów różnych armii, w których walczyli polscy żołnierze, często uzupełniając braki zdobycznymi sortami – mówi dr Aneta Karwowska. – Niezwykle cennym eksponatem są sanki akija, wykorzystywane przez Rosjan i Wermacht w warunkach zimowych. Całość uzupełniają dioramy i wielkoformatowe grafiki przygotowane przez rysownika Roberta Marka Jurgę.
Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Ziemi Piskiej oraz wypożyczonych z kolekcji: Sebastiana Witkowskiego, Krzysztofa Stańczykowskiego, Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa”. Będzie dostępna do 29 lutego 2024 roku.

  

    

  
Do góry